Fotowoltaika

Strona główna » Fotowoltaika

Co to jest
fotowoltaika?

Fotowoltaika (PV) – dziedzina nauki i techniki zajmująca się przetwarzaniem światła na energię elektryczną. Czyli inaczej wytwarzanie prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego. Służą do tego specjalne baterie słoneczne.

Zasada działania ogniwa fotowoltaicznego jest bardzo prosta, w dużym skrócie polega ona na tym, że w niektórych ciałach stałych będących półprzewodnikami pod wpływem światła pojawia się napięcie elektryczne.

A.C. Becquerel odkrył to już w 1839 roku. Lecz ze względu na możliwości technologiczne minęło ponad 100 lat zanim powstały pierwsze zestawy fotowoltaiczne. W 1905 r. Albert Einstain podał teoretyczne wyjaśnienie zjawiska, przyczyniając się do rozwoju fotowoltaiki. W pełni działające ogniwo o sprawności ok 4% powstało w Bell Labs. w 1954 roku. Początkowo tzw. ogniwa słoneczne miały bardzo małą wydajność i były bardzo drogie. Oczywiście kojarzyły się z kosmosem, bo pierwsze panele solarne znalazły praktyczne zastosowanie w amerykańskim satelicie Vanguard w 1958 r. Ówczesne ogniwa osiągały sprawność ok. 9%. Z kolei w 1962 firma Bell Telephone umieściła na orbicie pierwszego satelitę telekomunikacyjnego, wykorzystującego do zasilania wyłącznie zestawy fotowoltaiczne. Wtedy fotowoltaika zapewniała 14W (słownie: czternaście watów) mocy. Za to już w 1964 roku NASA umieściła na orbicie satelitę meteorologicznego zasilanego ogniwami o łącznej mocy aż 470W. Począwszy od lat 1970-tych panele fotowoltaiczne zaczęły masowo trafiać do zwykłych ludzi. Początkowo „cywilne” baterie słoneczne trafiały głównie w tanich, prostych kalkulatorkach produkcji japońskiej, a z czasem także chińskiej. Może to właśnie dzięki próbom na setkach milionów wyprodukowanych takich kalkulatorków i zegarków (zapewne każdy ma takie „zabytki” na dnie szuflady) przemysł chiński jest dziś liderem w produkcji paneli fotowoltaicznych?

Dopiero w XXI wieku fotowoltaika i związany z nią przemysł rozwinął się do znanej nam dzisiaj postaci.

Panele fotowoltaiczne są często mylone z kolektorami słonecznymi. Z daleka, na dachu budynku, wyglądają podobnie. Lecz więcej je różni niż łączy. Podstawowa różnica jest taka, że zestawy fotowoltaiczne przetwarzają promieniowanie słoneczne na prąd elektryczny, zaś kolektory słoneczne przetwarzają je na ciepło. Służy ono głównie do podgrzewania wody w zbiorniku. Cena w odniesieniu do możliwości też wygląda inaczej. O ile nie ma problemu z wykorzystaniem dowolnej ilości prądu wytwarzanego przez panele solarne, to nadprodukcja ciepła przez kolektory jest sporym problemem. Szczególnie w sezonie letnim. Bo co odbierze nadmiar ciepła? Ostatecznie nie każdy ma przydomowy basen kąpielowy. Dlatego specjalne pompy sprzężone z fotowoltaiką są lepszym rozwiązaniem

Wydajność kolektorów słonecznych w zimie wyraźnie spada, zaś panele fotowoltaiczne lubią niskie temperatury powietrza. Przy takim samym natężeniu światła, w niższej temperaturze, baterie słoneczne mają większą wydajność niż kolektory.

PSMSolar chce, aby profesjonalna fotowoltaika trafiła „pod strzechy”. Instalujemy panele (moduły fotowoltaiczne) o różnorodnych parametrach

Rozwój technologii produkcji energii elektrycznej z promieniowania słonecznego imponuje. Współczesne baterie słoneczne, dostępne praktycznie dla każdego, są o wiele wydajniejsze, niż rozwiązania opracowane niegdyś na potrzeby podboju kosmosu. Cena też jest nieporównywalnie niższa. Dumnie uczestniczymy w tym procesie, dostarczając zestawy fotowoltaiczne do Klientów z miasta Białystok, na całe woj. podlaskie i nie tylko. Podlasie i sąsiednie regiony mogą stać jednym z krajowych liderów w wytwarzaniu ekologicznej energii. W firmie PSMSolar przyjmujemy coraz więcej zleceń, co może tylko cieszyć. Wydajna, niezawodna fotowoltaika wspiera gospodarstwa domowe i jeszcze więcej korzyści przynosi przedsiębiorcom. Jesteśmy w stanie dostosować panele fotowoltaiczne do potrzeb każdej firmy – bez względu na profil czy skalę Twojej działalności gospodarczej. Zakłady przemysłowe, zasilanie biur, farmy, plantacje, sady i fermy: jesteśmy gotowi na każde wyzwanie. Na nasze instalacje udzielamy długiej, minimum 10-letniej gwarancji. A za niektóre panele słoneczne i zestawy fotowoltaiczne bierzemy pełną odpowiedzialność na ponad 2 dekady. Dzięki licznym korzyściom, jakie daje fotowoltaika Białystok staje się nowoczesnym ekologicznym miastem. To widać gołym okiem. W PSMSolar pragniemy, aby zmiany objęły całe Podlasie i woj. podlaskie. Podzielasz tę wizję? Skontaktuj się z nami w sprawie bezpłatnych konsultacji!

Nieniejszy mail jest pułapką na osoby rozsyłające niechciane wiadomości. Prosimy o nie wysyłanie na niego żadnych wiadomości gdyż Państwa adres może zostać pernamentnie zablokowany. alexander@secretcats.pl. Jeśli jesteś właścicielem niniejszej strony możesz usunąć tę notkę jednak pamiętaj, że ta pułapka ogranicza niechciane maile wpadające na Twoje skrzynki pocztowe.
Scroll Up
secretcats.pl - tworzenie stron internetowych