Dla rolnika

Twoje gospodarstwo różni się od innych, ma swoją specyfikę, charakter i potrzeby. Dobierzemy instalację odpowiednią dla tych potrzeb.

Korzyści z instalacji:

Dla gospodarstw rolnych proponujemy instalacje o zwiększonym stopniu bezpieczeństwa pożarowego, zapewniające bezpieczną instalację i eksploatację na wszystkich budynkach gospodarczych.

  • oszczędzasz pieniądze
  • żadna podwyżka ceny prądu nie będzie Cię dotyczyła,
  • Inwestycja lepsza niż jakiekolwiek lokaty. Zwrot kosztów inwestycji przy założeniu dzisiejszych cen prądu (wiemy, że raczej one się nie utrzymają) nastąpi już po 4-6 latach*, długo przed upływem 10-letniej gwarancji na urządzenia. Zaś trwałość urządzeń szacowana jest na minimum 20-25 lat. Prąd wyprodukowany w ciągu tych lat będzie wart dużo pieniędzy.
  • panele słoneczne jak i cała instalacja są bardzo trwałe i pracują bezobsługowo.
  • Wyjątkowo długa gwarancja
    Nasze instalacje i wszystkie ich elementy są objęte długą gwarancją – 10, 12 a nawet ponad 20lat.
  • Dla utrzymania gwarancji nie są potrzebne ŻADNE przeglądy okresowe!
  • Prawidłowo dobrana instalacja kosztuje tyle, ile wydajesz na prąd w ciągu kilku lat. Z tą różnicą, że pieniądze wydane na prąd są tracone bezpowrotnie, a pieniądze wydane na nasze panele wracają do gospodarstwa z nawiązką.
  • wygoda i komfort - klimatyzacja, mnóstwo luksusowych urządzeń elektrycznych są teraz „niezbędne” do życia, są najwygodniejsze ale zużywają prąd. Mając prąd za darmo nie musisz rezygnować z luksusów. Na przykład, ogrzewanie elektryczne całego domu lub jego części (któż nie lubi o poranku stąpać po cieplutkiej podłodze w łazience, kuchni czy w hallu?) jest najtańsze w instalacji i najwygodniejsze w obsłudze bo  umożliwia łatwą i precyzyjną regulację temperatury. Jedyną jego wadą jest to, że potrzebuje prądu, który zwykle nie jest tani. Ale ta wada znika jeśli mamy własny, darmowy prąd.
  • To samo dotyczy ogrzewania domu przy użyciu coraz popularniejszych pomp ciepła. Są one bardzo wygodne w użyciu ale zużywają prąd. Przeciętna pompa ciepła produkuje 3-4 kilowaty energii cieplnej zużywając 1 kilowat energii elektrycznej, za którą powinniśmy zapłacić. Chyba, że mamy własny prąd, za darmo.
  • Korzyści wizerunkowe – posiadając instalację fotowoltaiczną uchodzisz za nowoczesną, wykształconą, nastawioną pro-ekologicznie osobę, której nie jest obojętne środowisko naturalne.
  • Możliwość współpracy z agregatami prądotwórczymi.
Uwarunkowania prawno-ekonomiczne

Według stanu prawnego na dzień 15.11.2019 masz prawo do montażu na swoim domu, w ogrodzie, lub na budynkach gospodarczych, instalacji fotowoltaicznej o mocy do 50kW wytwarzającej prąd na potrzeby Twojej nieruchomości. Nie są do tego konieczne żadne koncesje,zezwolenia, pozwolenia  itp. W szczególności nie jest wymagane pozwolenie na budowę ani nawet zgłoszenie wykonywanych robót. Nie jest konieczne ustalanie warunków przyłączeniowych z zakładem energetycznym. Moc podłączanej instalacji nie może być większa od mocy przyłączeniowej jaką mamy w umowie z dostawcą prądu, w razie potrzeby należy wystąpić o zwiększenie mocy przyłączeniowej (rzadko pojawia się taka konieczność).

Dotyczy to znakomitej większości prywatnych inwestycji ale istnieją sytuacje wyjątkowe, w których należy liczyć się z komplikacją lub koniecznością uzyskania stosownych dokumentów. Wynikają one z przepisów prawa budowlanego lub innych przepisów (np. o ochronie środowiska, ochronie zabytków). Taka sytuacja występuje gdy Twój dom jest obiektem zabytkowym wpisanym do rejestru zabytków lub jest zlokalizowany na obszarze wpisanym do rejestru zabytków, na obszarze Natura-2000, powierzchnia na której mają być zamontowane panele przekracza 1ha (lub 0,5ha na obszarach chronionych) lub wysokość konstrukcji na Twoim dachu przekracza 3m.

Za to zakład energetyczny (tzw. OSD – Operator Systemu Dystrybucyjnego) działający na Twoim terenie ma obowiązek przyjąć od Ciebie zgłoszenie chęci podłączenia Twojej instalacji do sieci energetycznej. Zgłoszenie takie musi być złożone najpóźniej na 30 dni przed planowanym terminem podłączenia instalacji do sieci. Zakład energetyczny ma obowiązek w tym czasie dokonać wymiany zainstalowanego u Ciebie licznika na nowy, dwukierunkowy, tzn. umożliwiający nie tylko zliczanie pobranej przez Ciebie z sieci energii ale również zliczanie energii oddanej do sieci.

Zakład energetyczny ma obowiązek przyjmować nadwyżkę energii wyprodukowanej przez przez Twoje panele a nie zużytą na bieżąco w Twoim domu, gospodarstwie czy firmie, a Ty masz rok na odebranie z sieci takiej samej ilości energii w dogodnym dla Ciebie terminie, kiedy Twoja instalacja jej nie produkuje albo masz zwiększone zapotrzebowanie  (np. w nocy, lub w czasie mrozów, gdy ogrzewanie potrzebuje więcej energii). Jeśli w ciągu roku swojej energii nie odbierzesz to ona przepada. Oczywiście za „przechowanie” twojego prądu zakład energetyczny pobiera opłatę określoną w ustawie OZE: jeśli twoja instalacja ma moc mniejszą niż 10kW 20%, a jeśli większą to 30% dostarczonej do sieci ilości energii.

Uwaga: instalacja produkująca prąd w Twoim gospodarstwie objęta jest 8% stawką podatku VAT niezależnie od miejsca zainstalowania paneli (dom, budynek gospodarczy, na gruncie) pod warunkiem, że powierzchnia użytkowa domu nie przekracza 300 metrów kwadratowych. 

Opinia jednego z naszych klientów:

"Moja elektrownia o mocy 10kW tylko w październiku generowała codziennie prąd o wartości 12-25zł, więc spodziewam się 6-7 tys zł korzyści rocznie, licząc według dzisiejszych cen"

Galeria
Nieniejszy mail jest pułapką na osoby rozsyłające niechciane wiadomości. Prosimy o nie wysyłanie na niego żadnych wiadomości gdyż Państwa adres może zostać pernamentnie zablokowany. alexander@secretcats.pl. Jeśli jesteś właścicielem niniejszej strony możesz usunąć tę notkę jednak pamiętaj, że ta pułapka ogranicza niechciane maile wpadające na Twoje skrzynki pocztowe.
Scroll Up
secretcats.pl - tworzenie stron internetowych